Уявіть собі ситуацію. Людина приходить до лікаря та каже: “В мене болить голова. Порадьте, що мені робити, як лікуватись.” Для того щоб допомога була ефективною, лікареві треба спочатку зрозуміти причини головного болю. А їх існує дуже багато (понад 200). Відповідно, лікування може бути дуже різним. Тому лікар спочатку скеровує пацієнта на діагностику, щоб зрозуміти причини головного болю та визначити, що лікувати.

Так само відбувається й тоді, коли батьки приходять до психолога з проханням допомогти змінити поведінку дитини. Для того, щоб надати ефективну консультацію батькам або розпочати корекційну роботу, психологові потрібно зробити діагностику, щоб зрозуміти причини проблемної поведінки . Без діагностики робота може піти у невірному напрямку. Наведу приклад.

На консультацію прийшли мама з сином. Івану 6 років, він — учень 1 класу. Маму хвилює, що син є неактивним, не хоче бути лідером. Одного разу, наприклад, він відмовився брати участь у конкурсі з малювання, хоча малює дуже гарно, найкраще за всіх у класі або навіть у паралелі (дуже гарно, дійсно, це я побачила, коли він малював діагностичний малюнок). І таких прикладів, каже мама,  дуже багато.

Цікаво, що діагностика дала зовсім протилежні результати. Хлопчик навпаки дуже хотів бути головним (про це свідчила і тварина, яку він обрав – орел з елементами лева, і бажання цієї тварини – бути головною). Тоді у чому причина такої поведінки?

Ми почали досліджувати і виявили, що дитина більш за все боїться програвати та не бути першою. Тому й уникає ситуацій, де потрібно змагатись за звання першого. Ситуація – ”не бути  першим” для хлопця є дуже травматичною.

Як бачимо, уявлення батьків про причини певної поведінки їхньої дитини можуть відрізнятися від того, що є насправді. Відповідно може бути обраний невірній напрямок у вихованні. Для того, щоб краще розуміти внутрішній світ своєї дитини та  допомогати їй психологічно розвиватись, діагностика є не тільки бажаною. Вона є необхідною.

А що, про Івана? Як виховувати лідера? Далі буде…

comments powered by HyperComments